Michał Hoffman

Rozbój na drodze? Czy budowa autostrad musi być droga?

W portalu Onet.pl ukazał się artykuł który zachęcił mnie do refleksji nad kosztami budowy autostrad w Polsce i procedurą przetargów przy zamówieniach publicznych. Zapraszam do jego przeczytania, poniżej link:

Rozbój na drodze

Artykuł ten ukazuję Polskę jako kraj absurdu, w którym oferta najtańsza jest z zasady nieatrakcyjna. Dlaczego według urzędników automatycznie powinny być odrzucane oferty niższe o 20% od kolejnej ważnej propozycji? Odpowiedz jest prosta, bo na pewno nie są ustawione.

W Polsce procedura przetargowa przewiduje nie ujawnianie ofert wykonawców do momentu rozstrzygnięcia przetargu. W takim wypadku jeśli przetarg ma być ustawiony, zleceniodawca przetargu ujawnia umówionemu wykonawcy najtańszą ofertę. Znając ją wykonawca może zaoferować wykonanie zlecenia za cenę 1% niższą i przetarg wygrywa. Co ciekawe problem ustawionych przetargów można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy uczynić oferty jawnymi w chwili ich złożenia, cala procedura będzie wtedy transparentna. W takim przypadku wszyscy wykonawcy będą znać oferty konkurencji i będą mogli je przebijać atrakcyjniejszymi warunkami, na takiej samej zasadzie jak wygląda licytacja na aukcji. Można to zrobić za pomocą jednej zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Niestety politycy PO, PiS, PSL i SLD nie są tym zainteresowani. Dlaczego nie są? Zastanówcie się sami…

Droga w Chorwacji

Napisz komentarz