Michał Hoffman

Ślub Beaty i Pawła

Miło pracuje się wśród znajomych twarzy. Z Beatą i Pawłem poznałem się dwa lata temu, gdy miałem przyjemność fotografować na ślubie siostry Beaty: Ewy i Piotrka. Młodzi wypowiedzieli słowa przysięgi w kościele w Zbójnej, a następnie angielska limuzyna przewiozła Ich do sali weselnej w Turośli. Tam wraz ze swoimi bliskimi bawili się do białego rana. Sesję plenerową zorganizowaliśmy w malowniczym skansenie w Ciechanowcu. Oto kilkadziesiąt wybranych fotografii z Ich ślubu i wesela:

przygotowania ślubne suknia Panny Młodej Michał Hoffman fotografia ślubna fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża przygotowania u Pana młodego Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża ślub Zbójna ceremonia ślubna Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża fotografia ślubna Para młoda kościół Zbójna Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża kościół w Zbójnej fotografia ślubna Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża kościół w Zbójnej fotografia ślubna kościół w Zbójnej Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża Panna młoda kościół w Zbójnej fotografia ślubna przysięga ślubna Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża przysięga ślubna ceremonia ślubu fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża fotografia ślubna Michał Hoffman fotografia ślubna kościół w Zbójnej zdjęcia ślubna Łomża fotografia ślubna ślub i wesele kościół w Zbójnej ślub i wesele zdjęcia ślubna Łomża sala weselna w Turośli fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża Michał Hoffman fotografia ślubna ślub i wesele fotografia ślubna ślub i wesele zdjęcia ślubna Łomża ślub i wesele Michał Hoffman fotografia ślubna fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża Limuzyny Zbójna ślub i wesele Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża fotografia ślubna ślub i wesele sala weselna w Turośli Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża Michał Hoffman fotografia ślubna tort weselny zdjęcia ślubna Łomża Michał Hoffman fotografia ślubna fotografia ślubna Ciechanowiec skansen w Ciechanowcu fotografia ślubna Ciechanowiec zdjęcia ślubna Łomża Michał Hoffman fotografia ślubna fotografia ślubna skansen w Ciechanowcu fotografia ślubna Ciechanowiec Michał Hoffman fotografia ślubna zdjęcia ślubna Łomża

Wyprawa na Krym (Mołdawia, Ukraina)

5,5 tys. km na kanapie motocykla, przygody i ciekawi ludzie, to wyprawa na Krym, o której myślałem od dawna. W tym roku zrealizowałem swoje plany i pojechałem za wschodnią granicę. Przed wyprawa obawiałem się prawdziwości stereotypów, według których Ukraińcy nie lubią Polaków, ale okazało się to bzdurą. Na każdym kroku spotykałem się z życzliwością i sympatią, a to, jak pomogli mi ukraińscy motocykliści w biedzie przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Poniżej mapy z trasą podróży.

wyprawa na Krym mapa wyprawa na Krym mapa

Pierwszego dnia przekraczam granicę i docieram do Lwowa. Jeśli do tej pory nie przekraczałeś granicy polsko-ukraińskiej procedura może się wydać odrobinę skomplikowana. Po polskiej stronie jest to kontrola paszportowa, a następnie celna, po stronie ukraińskiej przy pierwszym szlabanie otrzymuje się od funkcjonariusza kartkę, na której zapisany jet numer rejestracyjny pojazdu i liczba podróżujących, następnie kolejno przechodzi się kontrolę paszportową i celną (każdy z funkcjonariuszy stempluje otrzymana kartkę). Przy ostatnim szlabanie oddaje się kartkę którą otrzymało się na początku. Przy powrocie do kraju, po stronie polskiej, możesz spodziewać się skrupulatnej kontroli bagażu w poszukiwaniu kontrabandy.
Do Lwowa docieram po zmroku, zatrzymuje się w hostelu Old City Polecam to miejsce, ponieważ ma świetną lokalizacje, a ceny noclegu nie są wygórowane.

Lwów to piękne miasto, a lwowianie to bardzo mili i kulturalni ludzie. Lwów wyglądem przypomina czeską Pragę, natomiast klimatem Kraków.

Lwów Michał Hoffman
budynek opery

Lwów fotografia sklepy we Lwowie
na wystawach sklepowych spotyka się polskie napisy

Lwów Michał Hoffman
pomnik Mickiewicza

Lwów Lwów Michał Hoffman Lwów
Wąskie brukowane uliczki Lwowskiej starówki.

Lwów opuszczam w kierunku południowo-zachodnim i jadę na Zakarpacie. Niestety deszcz i chmury uniemożliwiają mi wjazd w góry, a chłód i wilgoć odbierają ochotę fotografowania. Nocuje w Mukachewie a następnie jadę przez Huculszczyznę do Kołomyji. Po dwóch dniach deszczu pogoda poprawia się, a ja, po zabawnym dialogu z mołdawskim straznikiem:

-giwera u ciebie jest?
-niet
-a meczeta jest?
-niet
-a bejsbol jest?
-niet
-to z czym ty do Mołdowy jedziesz? :)

przekraczam granicę ukraińsko-mołdawską.
Przy wjeździe do Mołdawii należy uiścić opłatę ekologiczną w punkcie bankowym, a następnie pokazać celnikowi dowód wpłaty.

Przez Mołdawie jedzie sie przyjemnie, ale monotonnie. Kraj ten to nieduże pagórki, drogi są przyzwoitej jakości, może dlatego że ruch na nich jest bardzo mały.

drogi w Mołdawi Kiszyniów Michał Hoffman droga w Mołdawii Mołdawia fotografia

Znajduje nocleg w pobliżu Kiszyniowa, a następnie jadę na wschód w kierunku granicy z Naddniestrzem. Do Naddniestrza nie wjeżdżam, jadę wzdłuż granicy w kierunku Odessy.
Odessa zwana perłą Morza Czarnego, to piękne miasto o niesamowitej architekturze. Ceny w Odessie są śmieszne… ale tylko gdy ma się duże poczucie humoru. Po ulicach jeżdżą luksusowe samochody, a przed sklepem z biżuterią można zobaczyć kota ubranego w diamentową kolię.

Odessa fotografia Michał Hoffman opera w odessie fotografia ślubna
Opera

Odessa Michał Hoffman Michał Hoffman fotografia ślubna Odessa Odessa fotografia
Detale architektury zachwycają.

park w Odessie fotografia Odessa park na fotografi

Poniżej schody potiomkinowskie. Najsłynniejsze schody w historii kinematografii.. Nie robią wrażenia?…

Schody potiomkinowskie z góry fotografia

… to zejdź w dół i spójrz za siebie.

schody Potiomkinowskie w Odessie

Schody w „Pancerniku Potiomkin”

W Odessie poznaje Chrisa, podróżnika z Anglii który opowiada mi o świetnej offrodowej drodze wzdłuż zachodniego klifowego wybrzeża Krymu, wjazd na nią ma się znajdować w okolicach opuszczonej bazy wojskowej w Czarnomorsku. Postanawiam odnaleźć tą drogę. Opuszczam Odessę i kieruje się na wschód, po kilku godzinach jazdy jestem w końcu na Krymie. Pierwszy raz patrzę na krymskie stepy. Przestrzeń robi niesamowite wrażenie.

stepy krymskie fotografia

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,

Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,” Adam Mickiewicz – Stepy Akermańskie

Wracam na asfalt, na horyzoncie widzę dwa motocykle, odkręcam manetkę, dodaje gazu i doganiam motocyklistów. Uśmiecham się, na widok polskich rejestracji i daje ręką chłopakom znak, by zjechali na pobocze. Motocykliści to Tomek i Jacek z Krakowa. Tak jak ja, mają w planach objechać Krym dookoła. Mówię im o drodze o której wspominał Chris i namawiam by jechali ze mną. Chłopaki się zgadzają i następne dwa dni podróżujemy razem.

Krym fotografia
droga przez step

Wieczorem rozbijamy namioty na nieczynnej plaży i jemy kolację z puszki.

Krym fotografia

Rano robimy pamiątkowe zdjęcie i jedziemy w kierunku Czernomorska.

motocykliści fotografia Lenin wiecznie żywy

Lenin wiecznie żywy.

Michał Hoffman fotografia ślubna

Zakupy w przydrożnym sklepie.

baza wojskowa Czernomorsk

Odnajdujemy opuszczoną bazę wojskową…

Krym fotografia

…oraz drogę o której opowiadał Kris.

Krym fotografia

Jedziemy w kierunku wybrzeża.

stepy krymskie fotografia stepy krymskie fotografia 2-1280

Spokojne zatoczki, zmieniają się…

klify Krym

… w klify.

stepy krymskie fotografia Michał Hoffman klify Krym klify Krym fotografia Krym klify

Widoki i przestrzeń zapierają dech w piersiach.

klify Krym stepy krymskie fotografia

Docieramy do północno-zachodniego cypla Krymu.

Tu się rozdzielamy, chłopaki jadą w kierunku Eupatorii, ja na południowy-wschód w poszukiwaniu stacji benzynowej. Tankuje i jadę drogą T0108 śladem Krakowiaków. Mijam jezioro Donzulaw i czuje nieodpartą chęć skręcenia w bok (offrodowcy znają te uczucie:) ).

Krym fotografia

Mijam jakieś ruiny i po kilku kilometrach trafiam do dziwnego miejsca, miasta-blokowiska pośrodku stepów.

pośrodku stepu

Jest późne popołudnie, nie mam ochoty na postój tutaj, jadę w kierunku Eupatorii i znajduje nocleg w jakiejś nadmorskiej miejscowości.
Następnego dnia pojawiają się problemy, czuję stukniecie pod manetka gazu, zjeżdżam na pobocze i rozbieram manetkę. Okazuje się że pękła jedna z linek przepustnicy. Mogę jechać dalej ale mam luz na manetce.

problemy z linka gazu

Kieruje się na tatarskie miasto Bakczysaraj.

Krym fotografia Michał Hoffman Bakczysaraj fotografia

W Bakczysaraju zwiedzam piękny muzułmański kompleks pałacowy, jeden z trzech zachowanych w Europie.

Bakczysaraj fotografia meczet

„Jeszcze wielka, już pusta Girajów dziedzina.
Zmiatane czołem baszów ganki i przedsienia,
Sofy, trony potęgi, miłości schronienia,
Przeskakuje sarańcza, obwija gadzina.”
Adam Mickiewicz – Bakczysaraj

fotografia meczet Bakczysaraj fotografia meczet Michał Hoffman fotografia ślubna

Jadę przez Bakczysaraj do monastyru wykutego w skale.

Bakczysaraj Michał Hoffman Bakczysaraj fotografia monastyr Bakczysaraj monastyr Bakczysaraj

Pod monastyrem zostawiam motocykl i wspinam się pieszo drogą prowadzącą nad przepaść Czufut-Kale

droga droga nad przepaścią czufut kale skalne miasto Czufut Kale

Skalne miasto Czufut-Kale

skalne miasto Czufut Kale Michał Hoffman skalne miasto Czufut Kale Michał Hoffman fotografia ślubna Bakczysaraj fotografia skalne miasto Czufut Kale skalne miasto Czufut Kale skalne miasto Czufut Kale  przepasc czufut kale fotografia

Przepaść Czufut-Kale, krajobrazy które kusiły Mickiewicza.

 przepasc czufut kale

” Zmów pacierz, opuść wodze, odwróć na bok lica:
Tu jeździec końskim nogom swój rozum powierza.
Dzielny koń! Patrz, jak staje, głąb okiem rozmierza,
Uklęka, brzeg wiszaru kopytem pochwyca”

Adam Mickiewicz – Droga nad przepaścią Czufut-Kale

skalne miasto Czufut Kale

Opuszczam Bakczysaraj i jadę malownicza drogą wzdłórz południowego wybrzeża.

Krym fotografia Michał Hoffman południowe wybrzeże Krym fotografia Krym fotografia Michał Hoffman południowe wybrzeże Krym fotografia

Na nocleg zatrzymuje się w Jałcie, najbardziej znanym kurorcie Krymu.

Jalta

Klimatyczne uliczki starej Jałty.

Jaskółcze Gniazdo fotografia

„Jaskółcze Gniazdo” Neogotycki zamek wg projektu rosyjskiego architekta, Leonida Sherwooda, położony na 40 metrowym klifie Aurora w pobliżu Jałty. Zamek zagrał w filmie Podróże Pana Kleksa.

południowe wybrzeże Krym fotografia

Góra Ajuhah

Krym fotografia Michał Hoffman

Znów offroadowo

południowe wybrzeże Krym fotografia

Widok na Jałtę.

Krym Michał Hoffman Sudak fotografia śłubna

Plaża w Sudaku, w tle na skałach twierdza genueńska.

Sudak

Promenada nadmorska w Sudaku

priboy sudak

Priboy, podobno najlepszy klub nocny w Sudaku. Klub fajny, ale atmosfera średnia. Jeśli nastawiasz się na imprezy lepiej jedź do Sevastopola lub Alushty.

południowe wybrzeże Krym fotografia

Zatoka w okolicach Teodozji.

Po nocy spędzonej w Teodozji jadę na północny zachód odnaleźć opuszczona krymską elektrownie atomową „Ściółkino”. Po drodze zatrzymuje mnie policja… podobno wyprzedzałem na zakazie. Oficjalny mandat 540 Hrywien… ale nie bądźmy tacy oficjalni ;) Na Ukrainie miałem kilka przygód z policją, ten kraj ma chyba najlepiej rozwiniętą policję drogową na świecie. Wszystkie przygody z policją zakończyły się bez większych problemów. Jeśli zatrzyma cię policja na Ukrainie nie wychodź z inicjatywą łapówki, proś żeby cię puścili. Policjant sam zasugeruje polubowne załatwienie problemu, oczywiście należy się targować, zwyczajowo będzie to 10-20% kwoty mandatu.

Krym fotografia Michał Hoffman

Okolice elektrowni mają postapokaliptyczny klimat. Drogi prowadzące do niej nie są użytkowane i niszczeją, jeśli jedziesz motocyklem zachowaj dużą ostrożność. Ogromne dziury nie są rzadkością, a awaria lub wypadek w takim miejscu byłby dużym problemem.

elektrownia atomowa Krym opuszczona elektrownia na krymie

Opuszczony budynek administracyjny.

Krymska elektrownia atomowa

Budynek reaktora.

Opuszczam elektrownie atomową i jadę na Mierzeje Arabacką.

Mierzeja Arabacka to suchy pas lądu o szerokości od 27 metrów do 7 km i długości 112km odzielający Siwasz od morza Azowskiego. Wielu motocyklistów udających się na Krym za punkt honoru obiera przejazd mierzeją. Tak naprawdę nie jest to duży wyczyn, to po prostu pół dnia jazdy przez pustkowie, po szutrze pokrytym tarką głęboką na kilkanaście centymetrów, nie polecam.

mierzeja arabacka

DOBRY CZŁOWIEK TRAFIA NA DOBRYCH LUDZI…

Opuszczam Krym i jadę w kierunku Polski, po drodze nocuję w Nowej Kakhuvce i Umanie. Po Umanie następnym przystankiem ma być Lwów. Gdy przejeżdżam przez Khmelnytskyi czuje szarpnięcie i motocykl traci moc. Odruchowo wciskam sprzęgło i zjeżdżam na pobocze. Urwała się druga linka przepustnicy. Bez wymiany linki nie mogę jechać dalej, a na oryginalną linkę czekał bym dwa tygodnie. Jest niedziela i sytuacja staje się nieciekawa.
Na szczęście po kilkudziesięciu minutach widzę na drodze sportowa hondę i daje ręką znak, że potrzebuje pomocy. Na motocyklu podjechał do mnie Juri ze swoją piękną dziewczyną Leną. Pokazuje Juremu co się stało a Lena znika gdzieś na chwilę. Juri mówi żebym się nie martwił i dzwoni do kolegów. Po chwili wraca Lena z kubkiem gorącej herbaty dla mnie. Po kilkunastu minutach zjeżdżają się motocykliści z różnymi linkami, po chwili przyjeżdża swoim busem Sasza, motocyklista, który mówi po polsku. Gdy ma się problemy, to bardzo podnosi na duchu kiedy można porozmawiać z kimś w ojczystym języku. Ładujemy mojego XTeka na busa Saszy i w asyście motocyklistów jedziemy do ich znajomego mechanika. Niestety żadna z przywiezionych linek nie pasuje do mojego XTeka, ale dla ukraińskiego mechanika-magika to nie problem. Za pomocą dentystycznych wiertarek rozbiera nierozbieralne linki i wkłada je w oryginalny pancerz. Nie wiem czy ktoś w Polsce wykonał by taką robotę. Gdy pytam się ile jestem winny, słyszę tylko:

„Ja na motocykliście turyście zarabiać nie będę”

LWG UKRAINA!!!
Sasza i ukraiński mechanik magik.

Jest już późno, decyduje sie, że zostanę na noc w Khmelnytskyi. Ukraińscy koledzy znajdują mi niedrogi, dobry hotel blisko centrum miasta. Wieczorem zapraszają na kawę. Nie wiem jak mam dziękować za to, jak bardzo mi w tym dniu pomogli ukraińscy motocykliści.

LWG UKRAINA!!!

Rano pod hotel przyjeżdża Sasza swoim wypieszczonym jak laleczka Transalpem i mówi, że odprowadzi mnie na drogę do Lwowa. Wyjeżdżamy za miasto i zatrzymujemy się na stacji benzynowej, tu musimy się pożegnać. Na moje podziękowania Sasza uśmiecha się i odpowiada:

„Dobry człowiek trafia na swojej drodze na dobrych ludzi”

Dalej to już tylko Lwów i polska granica.

Zdjęcia ślubne Magdy i Adama

Ślub motocyklisty, to jest to. Miło wspominam dzień w którym poznałem Adama, ponieważ przyjechał na spotkanie ze mną swoim Transalpem. Nic tak nie zbliża ludzi jak wspólna pasja i dlatego świetnie nam się współpracowało. Magda i Adam na co dzień mieszkają w Norwegi, ale na swój uroczysty ślub, zaprosili bliskich do Katedry w Kobylinie. Natomiast szalone wesele odbyło się w eleganckim Dworku Nadnarwiańskim w Jeńkach. Od naszego pierwszego spotkania minęło już trochę czasu i Transalp Adama doczekał się swojego następcy. Na sesje plenerową Magda i Adam przyjechali pięknym, czarnym BMW GS 800.. spodobał mi się ten sprzęt, a Wam?

fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne zdjęcia ślubne Łapy fotografia ślubna Łomża fotografia ślubna Łomża Michał Hoffman zdjęcia ślubne zdjęcia ślubne Łapy fotografia ślubna Białystok fotografia ślubna Łomża fotografia ślubna Łomża fotografia ślubna Warszawa Michał Hoffman zdjęcia ślubne zdjęcia ślubne Łapy fotografia ślubna Warszawa zdjęcia ślubne Łomża fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne zdjęcia ślubne Łapy fotografia ślubna Łomża fotografia ślubna Warszawa zdjęcia ślubne Łomża fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Łomża zdjęcia ślubne Łapy fotografia ślubna Białystok kościół w Kobylinie fotografia ślubna Warszawa Michał Hoffman zdjęcia ślubne kościół w Kobylinie fotografia ślubna Białystok kościół w Kobylinie fotografia ślubna Warszawa fotografia ślubna Łomża zdjęcia ślubne Łomża fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Warszawa fotografia ślubna Łomża zdjęcia ślubne Łomża fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Warszawa fotografia ślubna Łomża kościół w Kobylinie fotografia ślubna Białystok do ślubu zabytkową limuzyną Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne artystyczne zdjęcia ślubne artystyczne zdjęcia ślubne fotografia ślubna Białystok Dwór Nadnarwiański Jeńki artystyczne zdjęcia ślubne Michał Hoffman zdjęcia ślubne Dwór Nadnarwiański Jeńki artystyczne zdjęcia ślubne zabawa weselna fotografia ślubna Białystok Wesele w Kobylinie zabawy weselne Michał Hoffman zdjęcia ślubne fotografia ślubna Białystok artystyczne zdjęcia ślubne artystyczne zdjęcia ślubne Dwór Nadnarwiański Jeńki img_4666 fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne img_4726 artystyczne zdjęcia ślubne wesele fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne artystyczne zdjęcia ślubne Drozdowo sesja plenerowa Drozdowo sesja plenerowa Drozdowo sesja plenerowa fotografia ślubna Białystok Michał Hoffman zdjęcia ślubne Drozdowo zdjęcia ślubne sesja ślubna w Drozdowie forty w Piątnicy zdjęcia ślubne forty piatnica forty fotografia śłubna fotografia ślubna Białystok forty pod Łomżą sesja slubna na wydmach wydmy Wizna sesja slubna na wydmach zdjęcia ślubne pustynia Michał Hoffman fotogafia fotografia ślubna Białystok zdjęcia ślubne na motocyklu fotografia ślubna z motocyklem zdjęcia ślubne na motocyklu

Sesja dla Routeman (dawniej Sunset)

Oto fotografię które wykonałem dla sieci sklepów z modą męską Routeman (dawniej Sunset). Ceny poszczególnych elementów kolekcji oraz najnowszą ofertę Routman możecie zobaczyć na profilu marki pod adresem: Routeman

Routeman Sunset Suits Routeman IMG_0498sRGB8bit IMG_0532sRGB8bit IMG_0571sRGB8bit IMG_0575sRGB8bit IMG_0590sRGB8bit IMG_0605sRGB8bit IMG_0612sRGB8bit IMG_0632sRGB8bit