Michał Hoffman

Przełęcz Krzyżowa (Kaukaz Gruzja)

Przełęcz Krzyżowa to przełęcz na głównym grzbiecie Kaukazu i najwyższy punkt Gruzińskiej Drogi Wojennej. Znajduje się ona na wysokości 2395 m n.p.m. Prowadzi z doliny Tereku w dolinę rzeki Aragawi.

Michał Hoffman fotografia

Michaił, rosyjski policjant z Władykauazu w Osetii Północnej który wiózł mnie na stopa swoja Ładą Nivą przez Przełęcz Krzyżową do Tbilisi.

Michał Hoffman fotografia Hoffman fotograf zdjęcia Kaukaz Hoffman fotograf

Krzyż w najwyższym punkcie przełęczy.

Michał Hoffman fotografia Michał Hoffman fotografia zdjęcia Kaukaz Michał Hoffman fotografia

Wąwóz Darialski (Kaukaz Gruzja)

Wąwóz Darialski nazywany również wrotami Kaukazu,  to głęboki na 1500 m kanion, który miejscami zwęża się zaledwie do kilkuset metrów. Wejście do tego wąwozu znajduje się kilka kilometrów na północ od miejscowości  Kazbegi. Z drugiej strony otwiera się na granicy z Osetią Północną (Federacja Rosyjska).

Kaukaz zdjęcia Michał Hoffman Michał Hoffman fotografia Kaukaz zdjęcia Michał Hoffman Michał Hoffman fotografia Michał Hoffman fotografia Michał Hoffman fotografia Gruzja

Do wąwozu pojechałem z Vasiliem, gospodarzem domu w którym nocowałem w Kazbegach.

Michał Hoffman fotografia Gruzińska Droga Wojenna Gruzińska Droga Wojenna Gruzińska Droga Wojenna Michał Hoffman fotografia Gruzińska Droga Wojenna

Budynki z czerwonymi dachami to granica z Osetią Północną (Federacja Rosyjska), za wzgórzem po prawej stronie Czeczenia i Inguszetia. Jest to punkt strategiczny, jedno z niewielu miejsc między Morzem Czarnym a Kaspijskim które pozwala przekroczyć najwyższe pasmo Kaukazu. Nie należy w jego okolicy paradować z aparatem fotograficznym.

Kazbegi i Kazbek (Kaukaz Gruzja)

Kazbegi to urokliwa miejscowość położona na Gruzińskiej Drodze Wojennej u stóp wygasłego wulkanu Kazbek. Góra ta jest jednym z  najwyższych szczytów Gruzji i wznosi się na wysokość 5047 m n.p.m. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km² (źródło: wikipedia). Z górą związanych jest wiele legend. Według jednej z nich to właśnie do skały na Kazbeku miał być przykuty Prometeusz za kradzież ognia bogom. Kazbek przez wiele lat uznawany był przez Gruzinów za miejsce zakazane i pierwszymi zdobywcami szczytu byli Anglicy.  W pobliżu Kazbegów znajduje się kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba) położony na wzgórzu Tziminala na wysokości 2170 m n.p.m. jest on obecnie jednym z symbolów Gruzji.

W Kazbegach zatrzymałem się w domu gościnnym Vasila i Khutana Kushashvili (tel. +995 99 91 87 87) koszt noclegu wraz z kolacją i śniadaniem to 30 Lari

Kazbegi:

Michał Hoffman fotografia

Hoffman zdjęcia Kazbegi

Kościół z początku XIX w.

Gruzja Hoffman

Michał Hoffman fotografia

Kazbek fot. Michał Hoffman

Góra Kazbek, po lewej kościół Świętej Trójcy

Michał Hoffman fototgrafia ślubna

Wioska Sioni.


Kazbegi nocą:

Hoffman fotografia

Michał Hoffman zdjęcia

Michał Hoffman Gruzja

W latach 80 ubiegłego wieku władze sowieckie wybudowały kolejkę linową do położonego na wzgórzu  kościoła Tsmida Sameba.  Mieszkańcy Kazbeg potraktowali to jako profanacje ich świętego miejsca i zniszczyli kolejkę. Pamiątką po kolejce jest jej stacja początkowa.


Hoffman zdjęcia

Okolice Kazbeg w klipie promującym zespół „Georgain Legend”, wykorzystano w nim również muzykę ludową tego regionu:

CDN…