Michał Hoffman

Gruzińska Droga Wojenna (Kaukaz)

Gruzińska Droga Wojenna to najważniejszy szlak przecinający Kaukaz Wielki. Łączy ona Tbilisi w Gruzji z Władykaukazem w Osetii Północnej. Ma długość 208km a w najwyższym punkcie osiąga wysokość 2395 m n.p.m. Od zarania dziejów rozmaite ludy przechodziły tędy przez Kaukaz i już w starożytności odgrywał on znaczącą role strategiczną. Wzdłuż drogi wybudowano wiele fortyfikacji z których część dotrwała do dziś. W XIX w. Rosjanie zmodernizowali szlak tak by mógł on służyć do szybkiego przerzucania wojsk przez pasma górskie Kaukazu.

Ok. 85% drogi znajduje się po stronie gruzińskiej. Ostatnia gruzińska miejscowość na drodze to wioska Stepantsminda (w użyciu potocznym pozostaje dawna nazwa Kazbegi). Jest ona położona u stóp wygasłego wulkanu Kazbek. Do Kazbegi z Tbilsi można dojechać marszrutką z postoju przy stacji metra Didube (koszt ok 10 Lari). Wyruszając na Gruzińska Drogę Wojenną należy pamiętać o ciepłych ubraniach ponieważ w Kazbegi panuje klimat wysokogórski i różnica temperatur między tą miejscowością a Tbilisi może być większa niż 20 stopni. Warto też wziąć ze sobą pożywienie ponieważ w zimie na drogę często schodzą lawiny i można utknąć na niej nawet na kilka godzin czekając aż zostanie odkopana.


Zdjęcia jeziora Żinwalskiego:

Gruzja

Michał Hoffman Gruzja

Michał Hoffman fotografia

Hoffman fotograf

Michał Hoffman fotograf
Twierdza Ananuri

Wioska przy drodze


Michał Hoffman fotografia

Wraz z wzrostem wysokości robi sie coraz zimniej.Coraz bliżej chmur :)CDN…

Mccheta (Gruzja)

Mccheta to dawna stolica Gruzji (od III wieku p.n.e. aż do V wieku n.e., gdy król Wachtang Gorgasali przeniósł stolicę do Tbilisi) Jest to jedna z najładniejszych miejscowości tego kraju, znajduje się w regionie Mccheta-Mtianetia. Rezydujący w Mcchecie król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też miasto do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Najważniejsze zabytki Mcchety to Katedra Sweti Cchoweli, Dżwari i Samtawro. Ze względu na ich unikalną wartość kulturową są one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Do Mcchety można dostać się z Tbilisi marszrutką (prywatnym minibusem). Marszrutki odjeżdżają z postoju przy stacji metra Didube. Wybierając ten środek transportu należy nauczyć się poprawnej wymowy nazw miejscowości w języku gruzińskim, ponieważ wszystkie tablice informacyjne na marszrutkach napisane są w tym języku, a alfabet gruziński w żaden sposób nie jest podobny do łacińskiego. Z marszrutki warto wysiąść ok 0,5 km za miejscowością by zobaczyć twierdzę Bebriscyche.

fotografia Gruzja

Twierdza Bebriscyche.

Mccheta photos

Widok z twierdzy na dolinę rzeki Aragwi, po lewej Monastyr Dżwari zbudowany w latach 585-605 ne.

Michał Hoffman fotografia

Monastyr Samtawro. Pierwsze budynki składajace się na zespół Samatwro zostały wybudowane w 30 latach IV w.

Atmosfera wnętrza Monastyru Samtawro jest niesamowita.

Michał Hoffman zdjecia

Katedra Sweti Cchoweli zbudowana w XI w. na miejscu monastyru z V w., który w tym czasie pełnił rolę centrum chrześcijaństwa dla całego Kaukazu.

Wnętrze katedry.Katedra jest otoczona murem warownym. W czasie ataku stanowiła miejsce schornienia i obrony dla mieszkańców Mcchety

Odrestaurowane ulice Mcchety.

Europejska Misja Obserwacyjna.

CDN…

Tbilisi (Gruzja)

Gruzja to kraj pięknych krajobrazów, zabytków których historia sięga tysiąca lat przed naszą erę. Leżąca na granicy kultur wschodu i zachodu, od wieków nękana wojnami. Kraj ludzi którzy są gotowi oddać wszystko co mają by godnie przyjąć swojego gościa.

„Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę,

A gdy winnym owocem gronowa obrodzi mi wić, zwołam wiernych przyjaciół

i serce przed nimi otworzę…

Bo doprawdy – czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?”

Bułat Okudżawa Pieśń gruzińska


W Tbilisi wylądowałem ok. 4:40 Z lotniska do miasta najtaniej i sprawnie można dostać się pociągiem. Budynek stacji to nowoczesna konstrukcja znajdująca się na przeciwko hali odlotów, koszt biletu do centrum to 50 Tetri (ok 80 gr). Bilet kupuje się w okienku na stacji. Nie dajcie naciągnąć się taksówkarzom którzy twierdzą że najbliższy pociąg będzie za dwie godziny, rozkład ich jazdy uzależniony jest od przylotów i odlotów. Ostatni przystanek pociągu z lotniska to dworzec główny w Tbilisi. Stacja metra znajduję się na prawo po wyjściu z budynku dworca. By poruszać się metrem w Tbilisi należy wykupić kartę miejską i doładować ją dowolna kwotą. Można to zrobić na każdej stacji metra, koszt samej karty to 2 Lari, koszt przejazdu to 50 Tetri. Poruszając się metrem warto zapamiętać na której z kolei stacji chce się wysiąść, ponieważ w wagonach brak jest schematu linii a wszystkie komunikaty wygłaszane są w języku gruzińskim. W stolicy Gruzji nocowałem w hostelu Tbilisi . (koszt to ok. 20 Lari) Jest to miejsce ze świetną atmosferą które szczególnie spodoba się fanom imprez. By trafić do tego hostelu należy wysiąść z metra na stacji Avlabari i pójść na północ uliczką przy której znajduje się targowisko. Za targowiskiem skręcić lekko w prawo przejść na drugą stronę małego placu i rozejrzeć się za małą strzałką na ścianie budynku który wskazuje kierunek do hostelu. Jeśli zamierzacie nocować w innym miejscu upewnijcie się czy budynki są w zimie ogrzewane, ponieważ w Gruzji wcale nie jest to sprawa oczywista.

Zdjęcia z Tbilisi:

Po wyjściu z metra Tbilisi przywitało mnie takim widokiem

Domy na skalistym brzegu rzeki Kury.

Odnowiona część starego miasta.

Wąskie uliczki starówki. Na wzgórzu pomnik królowej Tamary, która w jednej ręce trzyma wino dla przyjaciół a w drugiej miecz przeznaczony dla wrogów.

Tbilisi Michał Hoffman
Typowe podwórko w Tbilisi

Architektura gruzińska
Charakterystyczne dla Gruzji tarasy i kręcone schody.

Michał Hoffman fotografia

Hoffman zdjęcia

Tbilisi zdjęcia

Fotografia Michał Hoffman

Tbilisi położone jest na wzgórzach, schody sa czestym widokiem w miescie.

Wiele budynków starego miasta jest w opłakanym stanie i wymaga remontu.

Sioni
Katedra Sioni
Freedom squere TbilsiPlac Wolności, centralny punkt miasta.
Tajemnicza atmosfera ulic w centrum Tbilisi nocą.

Tajemnicza atmosfera ulic w centrum Tbilisi nocą.

Sklepy na jednej z uliczek.

Narikala fotografia
Widok na twierdzę Narikała z najstaszego mostu w mieście.

W podwórku za restauracją widoczną na pierwszym planie (należy obejść ją z lewej strony i wejść w bramę) znajduje się  pub „Bude Bar” miejsce z bardzo przyjazną atmosferą.

ONZ

Hoffman fotografia

Dla Pauliny

Na pewno wielu z Łomżyniaków słyszało historię Pauliny Sokół, dziewczyny która uległa wypadkowi na łomżyńskiej pływalni. Paulina wymaga ciągłej rehabilitacji na która potrzebne są fundusze. Jest Ona podopiecznym fundacji „Zdążyć z Pomocą” która pomaga poprzez prowadzenie subkonta, na które kierowane są środki z 1% podatku oraz darowizn. Zbliża się końcowy termin składania zeznań podatkowych PIT, przy składaniu zaznania warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku na Jej rehabilitacje. Jak to zrobić i o samej Paulinie można przeczytać na stronie:  www.dlapauliny.pl