Michał Hoffman

Reportaż z wernisażu wystawy „Gruzja”

Reportaż z wernisażu wystawy „Gruzja” zapraszam do oglądania.

O wystawie można również poczytać na portalu Polskiego Radia Białystok pod adresem:

http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/85963

Wystawa „GRUZJA” Galeria Pod Arkadami

Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy moich fotografii „GRUZJA” który odbędzie się 3 sierpnia 2012 (piątek) o godzinie 18.00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży.

GRUZJA – to moja pierwsza wystawa indywidualna. Obejmuje ona fotografie wykonane podczas wyprawy do Gruzji, kraju pięknych krajobrazów i zabytków, których historia sięga tysiąca lat przed naszą erę. Leżąca na granicy kultur wschodu i zachodu, od wieków nękana wojnami. Kraj ludzi którzy są gotowi oddać wszystko co mają, by godnie przyjąć swojego gościa.

Galeria Pod Arkadami

Upliscyche (Gruzja)

Upliscyche to zabytek tej samej klasy co syrysjska Petra. Historia tego skalanego miasta sięga 2 tyś lat przed naszą erą, a na przełomie VI i V p.n.e. było ono jednym z najpotężniejszych centrów politycznych, kulturowych i ekonomicznych. Nad miastem góruje cerkiew wybudowana w XII w.

Do skalnego miasta można dostać się marszrutką z dworca autobusowego w Gori. Z marszrutki należy wysiąść na końcu wioski Upliscyche i udać się pieszo ok 3 km drogą wzdłuż rzeki (mając rzekę po lewej stronie). Następnie w wiosce Kvakhvreli skręcić w lewo i przejść przez niewielki wiszący most. Skalne miasto cały czas będzie widoczne na zboczu góry po drugiej stronie rzeki.

Michał Hoffman Hoffman zdjęcia Upliscyche Michał Hoffman Michał Hoffman Hoffman zdjęcia Upliscyche Hoffman zdjęcia Upliscyche Michał Hoffman fotografia ślubn Michał Hoffman skalne miasto Upliscyche Michał Hoffman fotografia ślubna Hoffman zdjęcia Upliscyche

Gori (Gruzja)

Gori nie jest typowo turystycznym miastem, ale z kilku względów jest miejscem wyjątkowym. Chciałem je odwiedzić by porozmawiać z mieszkańcami  miasta zbombardowanego a następnie okupowanego przez Rosjan podczas wojny w 2008r. Gori jest też miejscem w którym urodził się Stalin i do tej pory panuje w nim kult jego osoby. Atmosfera miasta jest specyficzna i przypomina odrobinę 1984 Georga Orwella. Na wzgórzu w centralnym punkcie miasta stoi Twierdza Gori, która według legend była niezdobyta, a do języka potocznego w Gruzji weszło powiedzenie „Oto twierdza Gori” jako synonim zwycięstwa nad wrogiem. Warto wejść na wzgórze na którym stoi twierdza ponieważ stanowi ono dobry punkt obserwacyjny.

Z Tbilisi do Gori można dostać się marszrutką odjeżdżającą z dworca autobusowego znajdującego się ok 300m na prawo od stacji metra Didube (należy przejść przez targowisko). Za przejazd do Gori nie płaci się kierowcy marszrutki, lecz należy wykupić bilet w kasie dworca. Droga do miasta jest odrobinę przygnębiająca ponieważ mija się po drodze osiedla dla uchodźców z Osetii Południowej. W Gori przenocowałem w hotelu „Georgian Hotel” znajdującym się w centrum miasta przy ulicy Stalina 26 na przeciwko muzeum Stalina. Hotel jest komfortowy. Koszt noclegu to 70 Lari bez śniadania. Obok znajduje się hotel Inturist, jest on tańszy ale ma niższy standard.

Twierdza Gori:Michał Hoffman fotografia


Michał Hoffman fotografia ślubna

Widok na Gori

Widok na rzekę Kurę.

fotografia Michał Hoffman

Gori zdjęcia Hoffman

zdjęcia Michał Hoffman

Panorama Gori, na horyzoncie osiedle dla uchodźców.

Samochody misji pokojowych

Widocznym śladem minionej wojny są pojazdy róźnych organizacji pokojowych. Na pierwszym planie samochód Agencji do Spraw Uchodźców przy ONZ

Michał Hoffman zdjęcia Gori

Ratusz i główny plac miasta który został zbombardowany bombami kasetowymi podczas wojny z Rosją. Od 30 maja 2008 roku bomby kasetowe są zakazne na podstawie konwencji w Dublinie ratyfikowanej przez 111 państw. Co ciekawe Polska obok Rosji USA i Chin nie została sygnotariuszem konwencji. (źródło: wikipedia)


Hoffman fotografia

Pomnik Stalina

Jeden z ostatnich na świecie pomników Stalina.

Michał Hoffman zdjęcia domu stalina

Nad domem w którym urodził się Stalin zostało wybudowane monumentalne zadaszenie.

Michał Hoffman fotografia

Miejsce urodzin Stalina.

Muzeum Stalina.

Wagon pancerny którym Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili podróżował na konferencje w Jałcie i Teheranie.

Przełęcz Krzyżowa (Kaukaz Gruzja)

Przełęcz Krzyżowa to przełęcz na głównym grzbiecie Kaukazu i najwyższy punkt Gruzińskiej Drogi Wojennej. Znajduje się ona na wysokości 2395 m n.p.m. Prowadzi z doliny Tereku w dolinę rzeki Aragawi.

Michał Hoffman fotografia

Michaił, rosyjski policjant z Władykauazu w Osetii Północnej który wiózł mnie na stopa swoja Ładą Nivą przez Przełęcz Krzyżową do Tbilisi.

Michał Hoffman fotografia Hoffman fotograf zdjęcia Kaukaz Hoffman fotograf

Krzyż w najwyższym punkcie przełęczy.

Michał Hoffman fotografia Michał Hoffman fotografia zdjęcia Kaukaz Michał Hoffman fotografia