Michał Hoffman

Welcome to Sarajevo (Bośnia i Hercegowina)

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny, która niegdyś słynęła ze swej wielokulturowości. Jest to miasto, w którym sąsiadują ze sobą katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, islamskie meczety oraz żydowskie synagogi. Tę wielokulturowość można odczuć szczególnie w momencie kiedy dzwony katolickich kościołów zagłuszają muezinów nawołujących  z minaretów do modlitwy.

Serbskie oblężenie Sarajewa jest, obok masakry w Srebrenicy oraz w Vukovarze, jednym z tragicznych symboli wojny w Jugosławii. Podczas konfliktu główna ulica miasta zwana Aleją Snajperów była uważana za najbardziej niebezpieczne miejsce na świecie. Chcąc zrozumieć oblężone miasto, warto posłuchać utworu Miss Sarajevo nagranego wspólnie przez U2 i Luciano Pavarottiego. Teledysk do tego utworu przedstawia kontrast między światem pokoju, a wyborami miss w Sarajewie podczas których kandydatki trzymają transparent  z napisem „Nie pozwólcie im nas zabić”. Podczas oblężenia Sarajewa zginęło 10 000 osób, w tym 1500 dzieci, natomiast zostało rannych 56 000 osób, w tym 15 000  dzieci (źródło: wikipedia)

Nie wiem czy wojna nauczyła Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów tolerancji, ale na pewno nauczyła ich koegzystencji. To i tak dużo, jak na miejsce, w którym to w co wierzysz, było wystarczającym powodem by cię zabić.

Sarajewo jest miastem, do którego względnie trudno jest się dostać. Jest położone w dolinie otoczonej górami, przez które prowadzą kręte drogi. Przebywając w okolicach Sarajewa, jest się narażonym na realne ryzyko wejścia na minę, dlatego należy powstrzymywać się od schodzenia z miejsc utwardzonych.

img_9289

Droga międzynarodowa łącząca Podgoricę, stolicę Czarnogóry z Sarajewem.

img_9291 img_9292

Seblij, studnia miejska

img_9293

Targowe centrum miasta.

img_9294 img_9295 img_9296 img_9297 img_9300 img_9304 img_9311 img_9314

Ślady kul na jednym z budynków.

Aleja Snajperów – główna ulica miasta, która prowadziła do jedynego ujęcia wody podczas oblężenia. Wysokie budynki na jednym jej końcu oraz wzgórza na drugim były dogodnym miejscem prowadzenia ognia przez snajperów, którzy strzelali do wszystkiego co się rusza. Niestety czasem ruszały się kobiety i dzieci. Wg danych z 1995 snajperzy zabili w Sarajewie 255 cywilów, z czego 60 osób to dzieci (żródło: wikipedia). Aleja Snajperów została przedstawiona w filmie  „Welcome to Sarajevo”

img_9313 img_9315

U2 I Pavarotti – Miss Sarajevo

Sarajewo – Życie w oblężonym mieście.

Mostar (Bośnia i Hercegowina)

Mostar to  stolica Hercegowiny będącej częścią federacji Bośni i Hercegowiny, która obok republiki Serbskiej wchodzi w skład państwa Bośnia i Hercegowina. Jest to miasto wieloetniczne zamieszkane w 48% przez Chorwatów, 35% Boszniaków i 4% przez Serbów (źródło: wikipedia). W latach 1992-1994 na terenie Mostaru trwały bratobójcze walki pomiędzy Chorwatami, Boszniakami i Serbami podczas których została niemal doszczętnie zniszczona muzułmańska część miasta. Pamiątką po wojnie są ruiny i ślady po kulach widoczne na niektórych budynkach w mieście.

Głównym zabytkiem Mostaru jest XVI wieczny most wybudowany nad rzeką Neretwa na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana II. Budowla ta łącząc chorwacką i muzułmańska część miasta stanowiła symbol pokoju między Islamem i Chrześcijaństwem. Niestety jako symbol pokoju nie przetrwał wojny. Został zburzony przez Chorwatów w 1993 roku, lecz w roku 2004 odbudowano go a rok później został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W lipcu na Starym Moście odbywa się międzynarodowy konkurs skoków. Jeśli chcesz zobaczyć skok z ponad 20 metrowego mostu a nie możesz przyjechać do Mostaru w lipcu nic straconego, w lecie codziennie odbywają się skoki pokazowe. By zobaczyć skok turyści muszą uzbierać kilkanaście Euro dla skoczka.

„Zewsząd przybywali wezyrowie, ludzie szlachetnie urodzeni i pełniący wysokie godności, aby nacieszyć się widokiem mostu”  – Evlija Čelebi turecki pisarz i podróżnik.

Mostar fotografia Mostar fotografia Mostar fotografia most w Mostarze Bosnia i Hercegowina fotografia most w Mostarze Mostar fotografia fotografia ślubna Bosnia i Hercegowina fotografia Mostar fotografia

Film przedstawiający konflikt w Mostarze i moment zniszczenia mostu.